Kulinarne tradycje

aprawdę dobrej jakości, a jeśli chodzi o mięso to sytuacja ta staje się jeszcze wyrazistsza. Nie da się przecież ukryć, że w większości wyrobów kryją się niepożądane substancje, wypełniacze, które nie są zdrowe dla ludzkiego organ

Kulinarne tradycje Wędzenie to tradycyjna metoda konserwacji potraw. Szukasz producenta wędzarni?

Dobra wędlina to wędzona wędlina

Żyjemy w czasach, kiedy coraz rzadziej w typowym sklepie można kupić produkty naprawdę dobrej jakości, a jeśli chodzi o mięso to sytuacja ta staje się jeszcze wyrazistsza. Nie da się przecież ukryć, że w większości wyrobów kryją się niepożądane substancje, wypełniacze, które nie są zdrowe dla ludzkiego organizmu. Na całe szczęście na rynku znaleźć jeszcze można smakowite wyroby mięsne, które dzięki sercu wkładanemu w ich produkcję nie pozostawiają wątpliwości co do swojej jakości. Naprawdę warto jest szukać wędlin szczególnie tych wędzonych i zastawiać nimi nasze rodzinne stoły. Pozwalajmy sobie na to nie tylko od święta i cieszmy się zdrowym, pełnowartościowym i przede wszystkim smacznym posiłkiem już zawsze.


Definicja wędzenia

Wędzenie ? metoda konserwacji żywności (mięsa i przetworów mięsnych, ryb, serów, słodu, itp.) za pomocą dymu. W wyniku tego procesu produkty żywnościowe uzyskują specyficzny zapach, smak i zabarwienie powierzchni.

Dym jest wytwarzany przez powolne, kontrolowane spalanie materiału drzewnego w generatorach wędzarniczych, w tradycyjnych paleniskach lub otrzymywany z polan odpowiednio twardego drewna metodą cierną. Do wędzenia używa się drewna drzew liściastych ? zwłaszcza bukowego, dębowego i olchowego, a metodą tradycyjną również drewno z drzew owocowych, zwłaszcza pestkowych.

Znaczna część wyrobów mięsnych, a większość rybnych, jest poddawana procesowi wędzenia trwającemu od ułamka godziny do paru tygodni (zależnie od temperatury i składu dymu oraz od charakteru wędzonego produktu).

Działanie dymu wędzarniczego w głębi masy produktu jest słabe. Wyraźne działanie konserwujące występuje na powierzchni produktu i w jego warstwach przypowierzchniowych. Jest to wynikiem osadzania się związków chemicznych dymu na powierzchni produktu.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/W%C4%99dzenie


Sztuka wędzenia

Pasjonatów domowego wędzenia jest w Polsce coraz więcej. Trudno się temu dziwić, gdyż smak samodzielnie wykonanych i wędzonych wędlin jest niesamowity. W Internecie znajdziemy wiele sprawdzonych przepisów, które z powodzeniem można wykorzystać w zaciszu domowym. Problem pojawia się jednak w momencie wyboru drewna do wędzenia. Do wyboru mamy drewno z drzew iglastych, liściastych oraz owocowych. Istnieje kilka podstawowych zasad, o których należy pamiętać. W pierwszej kolejności należy wykluczyć drzewa iglaste, które wydzielają żywicę i wpływają na smak potrawy. Następnie powinniśmy wybrać drewno w zależności od tego, jaki kolor i smak wędzonek nam odpowiada. Buk jest drzewem szczególnie polecanym w przypadku ryb i wieprzowiny, a jabłoń, wiśnia i grusza sprawdzą się do wędzenia drobiu.



© 2019 http://omuzyce.wodzislaw.pl/