Ekologicznie - o oszczędzaniu wody

perlatory na armaturze, zmywarka, pralka oszczędzająca wodę, itd. Pamiętajmy - chodzi nie tylko o obniżenie rachunków, ale również o kwestie ekologiczne. Czy warto zainwestować w przydomową oczyszczalnię? Właściwie to warto. Dzięk

Ekologicznie - o oszczędzaniu wody Zainteresowany tematem przydomowej oczyszczalni? Więcej dowiesz się tu:

Oszczędzanie przez oczyszczanie

Jest wiele sposobów na oszczędzanie wody - krótkie prysznice, perlatory na armaturze, zmywarka, pralka oszczędzająca wodę, itd. Pamiętajmy - chodzi nie tylko o obniżenie rachunków, ale również o kwestie ekologiczne. Czy warto zainwestować w przydomową oczyszczalnię? Właściwie to warto. Dzięki temu oszczędność wody będzie naprawdę duża, a rachunki dużo niższe - ponieważ odpadnie koszt związany z kanalizacją. Jest to także doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy budują swój dom w miejscu, w którym nie ma kanalizacji. Warto zainteresować się tematem głębiej - obecnie technologie w przydomowych oczyszczalniach dają możliwość pełnego oczyszczania wody.


Wiesz gdzie zużywasz najwięcej wody?

Warto postawić na ekologiczne rozwiązania - w dłuższej perspektywie oznaczają one bardzo dużą oszczędność. Wiesz, że za ponad 40% zużytej miesięcznie wody odpowiada Twoja toaleta? To naprawdę sporo. Dlatego warto pomyśleć o odpowiedniej instalacji oraz o oczyszczalni ścieków. Oczywiście - tylko osoby mieszkające w domach mogą rozważać taką opcję.

Ale jeśli mieszkasz w bloku to tez możesz oszczędzać wodę - zacznij do sprawdzenia, czy Twoja toaleta przypadkiem nie zużywa za dużo wody, czy nie leci również kiedy nie jest uruchamiany mechanizm spłuczki. Można też wymienić sanitariaty na bardziej oszczędne, lub po prostu używać częściej tego mniejszego przycisku na spłuczce - jest on tam po to, żeby oszczędzać wodę. Przy wyborze toalety warto zwrócić uwagę na to, czy jest to oszczędny model.


O tym jak działa przydomowa oczyszczalnia ścieków

Przydomowa oczyszczalnia ścieków ? zespół urządzeń służących do neutralizacji ścieków wytwarzanych w domu lub małym zgrupowaniu domów.

Warunkiem prawidłowej eksploatacji przydomowej oczyszczalni jest jej umiejętna obsługa, polegająca na następujących czynnościach: okresowa kontrola składu odpływu, ewentualnie indeksu osadu czynnego, odpowiednia regulacja natlenienia i uzupełnianie kultur mikroorganizmów, usuwania osadu i kożucha z osadnika raz w roku lub po wypełnieniu osadnika osadem do połowy.

W przydomowych oczyszczalniach ścieków oczyszczanie następuje w dwóch etapach:

Oczyszczanie mechaniczne i beztlenowe (przy pomocy bakterii beztlenowych)
Oczyszczanie tlenowe (przy pomocy bakterii tlenowych)
Pierwszy etap oczyszczania następuje w osadniku gnilnym lub osadniku Imhoffa, polega na wprowadzeniu do osadnika nieczystości, które są najpierw mechanicznie rozdzielane (przy pomocy grawitacji) na osad cięższy od wody oraz zawiesinę lżejszą od wody (najczęściej z tłuszczy). Osad ulega procesowi fermentacji, w której cząstki zanieczyszczeń są rozkładane na substancje rozpuszczalne w wodzie i nierozpuszczalne substancje mineralne, które odkładają się na dnie osadnika. Osadniki są zwykle złożone z dwóch, trzech lub więcej komór które są ułożone w poprzek osadnika (z wyjątkiem jednokomorowych osadników Imhoffa). Realizację komór przeprowadza się poprzez zastosowanie przegród prostopadłych do osi zbiornika. Przegrody mają za zadanie nie przedostawanie się dalej osadów oraz zawiesin. Ewentualne przedostanie się zanieczyszczeń stałych powoduje zamulenie i utratę wydajności oczyszczalni. Pierwszy etap powinien trwać co najmniej 72 godziny co powoduje że wielkość osadnika glinowego jest uzależniona od dobowej ilości ścieków.

Drugim etapem jest oczyszczanie tlenowe które może być przeprowadzone z użyciem urządzeń napowietrzających lub z udziałem drenażu. Pierwszy wariant wymaga zastosowania kompresora co wiąże się ze kosztami energii lecz jednocześnie zwiększa się dobowa sprawność oczyszczalni i oczyszczoną wodę można odprowadzić do studni chłonnej lub wód powierzchniowych co powoduje że wymiary całej instalacji są stosunkowo niewielkie. Drugi wariant nie potrzebuje energii lecz wymaga znacznej powierzchni na drenaż rozsączający oraz sprawność dobowa jest mniejsza w porównaniu z wariantem pierwszym.

Po pierwszym etapie oczyszczania uzyskuje się 60% redukcję zanieczyszczeń, natomiast po drugim etapie 90% redukcję zanieczyszczeń3.

Oprócz wyżej wymienionych spotyka się następujące rozwiązania technologiczne:

drenaż rozsączający
filtr piaskowy (gruntowy)
oczyszczalnia hydrobotaniczna
złoże biologiczne + osadnik wtórny
niskoobciążona komora osadu czynnego + osadnik wtórny

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Przydomowa_oczyszczalnia_%C5%9Bciek%C3%B3w



© 2019 http://omuzyce.wodzislaw.pl/