Mechanizm działania depilacji laserowej
Podstawową zasadą umożliwiającą laserowe usuwania owłosienia jest selektywna fototermoliza czyli dopasowanie długości fali światła oraz czasu trwania impulsu laserowego tak aby uszkodzić docelową tkankę, z minimalnym wpływem na tkanki otaczające2. Lasery stosowane w depilacji powodują miejscowe uszkodzenie materii o ciemniejszej barwie - melaniny w obszarze, który jest odpowiedzialny za wzrost włosa, czyli w mieszku włosowym, nie ogrzewając przy tym reszty skóry. Melanina jest głównym chromoforem dla obecnie stosowanych laserów depilujących. Melaniny są polimerami, których skład chemiczny zależy przede wszystkim od natury substratu i warunków lokalnych w jakich te substancje powstają. Melaniny naturalnie występują w organizmie i nadają kolor skórze oraz włosom. We włosach występują dwa rodzaje melaniny, eumelanina nadaje kolor brązowy lub czarny, natomiast feomelanina jest pigmentem o zabarwieniu żółtoczerwonym. Ze względu na efekt selektywnej absorpcji fotonów światła laserowego najlepsze efekty uzyskiwane są dla włosów o zabarwieniu czarnym bądź brązowym2.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Depilacja_laserowa
Fryzjerstwo i kosmetyka w jednym
W ostatnich latach coraz częściej możemy zauważyć, że salony kosmetyczne starają się zadbać o każdy aspekt pielęgnacji naszego ciała. Nic więc dziwnego, że niejedna kosmetyczka rozpoczyna współpracę z fryzjerem. Dzięki temu klientka, która musi przygotować się do ważnego wydarzenia może udać się tylko w jedno miejsce i zostać kompleksowo obsłużona. Takie połączenie jest bardzo pozytywne dla klientów, ponieważ pozwala nie tylko na oszczędność czasu, ale bardzo często także i na oszczędność pieniędzy. Nic więc dziwnego, że takie usługi stają się coraz bardziej popularne i coraz chętniej wybierane przez osoby poszukujące kompleksowych usług na przykład przed ślubem.
Powinnaś wiedzieć - lakier do włosów
Lakier do włosów ? popularna nazwa alkoholowego, wodno-alkoholowego lub rzadziej wodnego roztworu żywicy, używanego do utrwalenia fryzury. W opakowaniu z pompką mechaniczną lub ze sprężonym gazem lakier aplikowany jest równomiernie na włosy w postaci aerozolu. Po odparowaniu rozpuszczalnika żywica tworzy cienką warstwę na powierzchni włosa oraz łączy skrzyżowane włosy, co pozwala na modelowanie i utrwalenie fryzury. W zależności od rodzaju żywicy, jej zawartości i obecności innych dodatków uzyskuje się lakiery o różnym stopniu trwałości, sztywności i odporności na zmienne warunki atmosferyczne.
Najpowszechniej stosowanymi żywicami są kopolimery: akrylowe, octanu winylu, poliuretanowe lub pochodne poliwinylopirolidonu. Pierwsze lakiery do włosów zawierały naturalne żywice, jak np. szelak, a do połowy lat 70. freony, jako gazy pędne1.
Obecnie w lakierach do włosów stosuje się jedną lub mieszaninę żywic polimerowych rozpuszczonych w etanolu z dodatkiem plastyfikatorów: silikonów, estrów kwasów tłuszczowych i środków pomocniczych: filtrów UV, pantenolu i kompozycji zapachowej. Lakiery w pojemnikach ciśnieniowych zawierają ponadto od 20 do 60% gazu pędnego (propelenta). W Europie gazami pędnymi są najczęściej eter dimetylowy (DME) lub mieszanina propanu, butanu i izobutanu. W USA nadal dopuszcza się fluoropochodne np. difluoroetan (HFC-152a), ponadto lakiery w aerozolu podlegają tam regulacjom dotyczącym zawartości lotnych substancji organicznych (VOC)2.
Jakość użytkową lakierów do włosów testuje się najczęściej w sposób obiektywny ze względu na:
trwałość utrwalenia fryzury w warunkach wysokiej wilgotności powietrza (HHCR)3
sztywność powstającego na włosach filmu polimerowego
zmywalność szamponem
oraz subiektywnie pod względem:
wrażeń sensorycznych,
połysku,
powstawania tzw. pseudołupieżu z wykruszającego się filmu polimerowego.
Lakier do włosów został opracowany i wyprodukowany po raz pierwszy w roku 1948 w firmie Chase Products Company, Broadview, Illinois, USA.
Lakiery do włosów są bardzo łatwopalne a pojemniki należy przechowywać w temperaturze nie wyższej niż zalecona na opakowaniu (najczęściej 50 °C), gdyż mogą eksplodować.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Lakier_do_w%C5%82os%C3%B3w